KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1046034
*
nr 104 6034
Alvar Jansson
(1922-1991), Sverige
Gouache , Alvar Jansson, Skärgård 1956, 48x61, sign a tergo, ej ram
Alvar Jansson, svensk bildkonstnär född 1922, död 1991.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 december 2001
kl 17:30:00
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell alvar jansson ej ram gouache konst svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:30
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:16
-
3213 Fototyp
efter "Jean Cocteau", meny, yttermått inklusive ra..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:07
-
3277 Grafiska blad
4 st, eftertryck. Signerade Dubois, Erotiska motiv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45
-
9264 Väggrelief
plåt. Signerad, granar & får. Bildmått: 14x24 cm, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:56
*
Alvar Jansson
Alvar Jansson, svensk bildkonstnär född 1922, död 1991.
nr 104 6034
Alvar Jansson
(1922-1991), Sverige
Gouache , Alvar Jansson, Skärgård 1956, 48x61, sign a tergo, ej ram
Alvar Jansson, svensk bildkonstnär född 1922, död 1991.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 december 2001 |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell alvar jansson ej ram gouache konst svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:30 -
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:16 -
3213 Fototyp
efter "Jean Cocteau", meny, yttermått inklusive ra..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:07
-
3277 Grafiska blad
4 st, eftertryck. Signerade Dubois, Erotiska motiv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45 -
9264 Väggrelief
plåt. Signerad, granar & får. Bildmått: 14x24 cm, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:56